Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri

Kış mevsiminde kuru sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Kurutulan sebze ve meyveler vitamin değerini kaybediyor mu sorusu akıllarda endişe uyandırıyor. Peki, sebze ve meyveler nasıl kurutulmalı mı? Sebze ve meyveler nasıl kurutulmalı? İşte, bilmeniz gerekenler…

Sebze ve meyveler, kuru veya yaş her iki şekilde de tüketilmelidir. Kuru sebze ve meyvenin vitamin değerinin düştüğü bilgisi yanlıştır. Kurutulmuş meyve ve sebzeler, aksine sağlıklı bir diyet listesinde bulundurulmaktadır. Peki, sebze ve meyve kuruturken nelere dikkat edilir? Kurutulan sebze ve meyve nasıl saklanır? Kurutma tekniği ve muhafaza bilgisiyle alakalı detaylara haberimizin içeriğine göz atarak ulaşabilirsiniz…

KIŞLIK SEBZE VE  MEYVE KURUTMA TEKNİKLERİ

PATLICAN NASIL KURUTULUR?

Patlıcanları yıkayınız, sapını kesiniz ve üç parçaya doğrayınız. Patlıcanların etli kısmını bir kaşık yardımıyla çıkarınız. Patlıcanın aslında kabuk kısmı kurumaya bırakılır ancak siz içini israf etmek istemiyorsanız da iç kısımları da kurutabilirsiniz. Veya misafirlerinize meze yapabilirsiniz. Patlıcanları tuzlu suyun içine koyup 3-5 dakika bekletiniz. Tuzlu su sayesinde patlıcanın acılığı gidecektir. Pamuklu ipi yorgan iğnesinden geçiriniz. Daha sonra iğneyi patlıcanların arasından geçiriniz. Patlıcanları aralıklı olarak ipe dizdikten sonra güneşte kurumaya bırakınız. Havanın durumuna göre 1 veya 2 hafta kalabilir.

BİBER  NASIL KURUTULUR?

Dolmalık biberleri kurutmak için öncelikle içini boşaltınız.İçerisini iyice yıkayınız.Çekirdek kalmamasına özen gösteriniz. Daha sonra bir iğneye ip geçiriniz ve biberlerin içinden geçiriniz.Güneş gören bir yere çıkartınız ve kurumaya bırakınız. Biberler pembe halini aldığında güneşten alınız.Serin bir odada saklayınız. Üzerini bir bezle kapatarak muhafaza edebilirsiniz.

MISIR NASIL KURUTULUR?

Mısırın kabuğunu soyunuz,püsküllerini kesiniz ve soğuk su ile yıkayınız.Mısır çok tanecikli olduğu için kurutma süresi oldukça uzundur.Ancak fırında 6 saat sürebilir.Fırını mümkün olan en düşük sıcaklıkta ayarlayınız.Fırın ısınırken o sırada mısırları 4 dakika kaynar suyun içinde bekletiniz.Beklemeden sonra mısır tanelerini bir havlunun üzerine çıkarınız. Yaklaşık yarım saat açık havada kurumasını sağlayınız. Pişirme tepsisine mısır tanelerini eşit miktarda yayınız.Kuruma süresi yaklaşık 6 saattir.Tepsiyi fırından çıkartınca oda sıcaklığında kurumasını sağlayınız ve 6 aya kadar hava almayan saklama kabında saklayınız.

ELMA NASIL KURTULUR?

Elmaları yıkayınız.Kabuklu kurutulmuş elma daha lezzetli ve daha sağlıklı olacağından kabuklarını soymayınız. İnce dilimler halinde elmaları kesiniz. Çekirdeklerini çıkarınız. 1litre suya 1 su bardağı limon suyu katınız ve elmaları bu suyun içerisinde bekletiniz.10 dakikadan fazla beklemeyiniz. Bekleme işleminden sonra elmaların üzerine hindistan cevizi veya tarçın serpebilirsiniz.Fırın sıcaklığını 93 derece ayarlayınız.Elmalar birbirine yapışmayacak şekilde diziniz. 1 saat pişirildikten sonra diğer 1 saatte elmaların öbür yüzünü çevirip bekleyiniz.Toplamda 2 saat pişirme süreniz olacaktır.

Fırınınızın ayarına dikkat ediniz elmalar yanmasın.

ERİK NASIL KURUTULUR?

Erikleri yıkayınız.Ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarınız. Fırın tepsisine kabuğu alta gelecek şekilde yerleştiriniz. 200 derecede 3-4 saat boyunca pişirmede bırakınız.Bu sürede arada yanmaması için kontrol ediniz. Pişirme işlemi bitince fişi çektikten sonra erikleri gece boyunca fırının içinde bekletiniz. İçerisindeki ısı ile biraz daha kıvam almaktadır.Ertesi gün saklama poşetinin içine koyunuz ve poşetin hava almamasına özen gösteriniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

haber 24 ntv spor izmir haber istanbul haber bina guvenlik sistemi guvenlik sistemi teknim alarm sistemi kamera sistemi kamera sistemi bakıcı kamera sistemi bakıcı kamera sistemi Google